Vítejte na stránkách

Laparoskopie

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek


Operační laparoskopie

Vlastní operační výkon:

V celkové narkose se zavádí laparoskop, tj. zařízení, kterým prohlédneme pánev a dutinu břišní. jeho podstatou je tenká trubice s optikou a pomocné nástroje, které umožní přístup k jednotlivým orgánům. Zavádí se z krátkých řezů délky přibližně 1,5 cm. Při tomto výkonu se dutina břišní plní kysličníkem uhličitým. Všechny odstraněné tkáně se odesílají na histologické vyšetření.

Komplikace:

Těsně po operaci se mohou objevit tlaky až bolestivé pocity klíčních kostí. Jsou způsobeny tlakem zbytku plynu v břišní dutině a brzy ustoupí. Žádné pracoviště ani lékař Vám však nemůže zaručit ideální průběh operace. Všeobecné komplikace provázející operační výkony jsou díky pokroku v medicíně velmi řídké. Patří mezi ně např. „trombóza“ (tvorba krevních sraženin v žilách, např. dolních končetin), „embolie“ (uzavření žil krevní sraženinou, nejčastěji v plicích), krvácení během operace, infekce v operačním poli, nebo infekce močových cest. I přes pečlivou operační techniku může dojít během operace k náhodnému a neúmyslnému poškození okolních orgánů, např. močového měchýře, močovodu a tlustého střeva. Tato poškození mohou vést k rozšíření stávajícího operačního výkonu, nebo i k jinému operačnímu výkonu.

V porovnání s klasickými břišními operacemi je pooperační průběh po laparoskopických operacích pacientkou lépe snášen, kratší je doba rekonvalescence a rychlejší návrat do normálního života. Nepodaří-li se laparoskopickou technikou provést potřebný operační výkon, je metodou volby otevření dutiny břišní klasickým operačním řezem v podbřišku. Komplikace mohou vzniknout i při podání narkózy. Více informací Vám sdělí lékař - anesteziolog den před operací.

Možné následky:

U nekomplikovaného výkonu se mohou projevit poruchy funkce trávicího ústrojí, špatný odchod větrů a stolice. Špatné hojení operační rány s opakovanými převazy a možné vytvoření keloidní, hypertrofické jizvy, dále chronické poruchy vyprazdňování z důsledku pooperačních srůstů v dutině břišní. V některých případech je nutné tyto následky řešit reoperací.

TOPlist