Vítejte na stránkách

Odstranění dělohy

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek

 

Operační odstranění dělohy poševní cestou a laparoskopickou asistencí (LAVH)

 

Operační postup:

V celkové narkóze se pupeční jizvou zavádí laparoskop, tj. zařízení, které umožní prohlédnout pánev a dutinu břišní. Jeho podstatou je tenká trubice s optikou a pomocné nástroje, které umožní přístup k jednotlivým orgánům. Dále se zavádí ze třech malých vpichů (cca 0,5 - 1,5 cm) nad hranicí ochlupení další tři nástroje, pomocí kterých se operační výkon v dutině břišní provádí. Při tomto výkonu se dutina břišní plní kysličníkem uhličitým. Odstranění samotné nemocné dělohy může být spojeno:

  • s odstraněním vejcovodů a vaječníků
  • s odstraněním jiných postižených orgánů

Po laparoskopické přípravě vynětí dělohy, bude operace pokračovat vynětím dělohy pochvou. Odstranění dělohy, které je započato laparoskopickým a následně poševním přístupem může někdy vzhledem k obtížnosti operace, která nebyla dříve předvídána, skončit otevřením dutiny břišní z kožního břišního řezu. Oba operační výkony vedou k odstranění dělohy z jejího umístění v malé pánvi. Vejcovody a vaječníky u mladých pacientek (méně než 50 let) se zachovaným cyklickým krvácení ponecháváme (pokud nejeví známky onemocnění). U žen, kde již není pravidelný menstruační cyklus, odstraňujeme vejcovody a vaječníky (které již nejsou funkční) spolu s dělohou. Protože po operaci může dojít k dočasné poruše vyprazdňování moči, bude mít na cca 24 hodin pacientka zavedený katetr do močového měchýře, který průběžně odvádí vytvářenou moč.

Komplikace:
 
Samozřejmě je našim přáním, aby Váš výkon proběhl bez komplikací. Žádný lékař Vám však nemůže zaručit stoprocentní výsledek operace. Všeobecné komplikace provázející operační výkony jako „trombóza“ (tvorba krevních sraženin v žilách, např. dolních končetin), „embolie“ (uzavření žil krevní sraženinou, nejčastěji v plicích), krvácení během operace, zauzlení střev („ileus“) či infekce v operačním poli jsou díky pokroku v medicíně velmi řídké. Stejně tak je málo častý pooperační zánět močového měchýře. Je našim přáním, aby Vaše operace proběhla bez komplikací.
Ale i přes pečlivou operační techniku může dojít během operace k neúmyslnému poškození okolních orgánů, např. močového měchýře, močovodu a tlustého střeva. Tato poškození mohou vést k rozšíření operačního výkonu, nebo k následnému operačnímu výkonu. Další možné, ale výjimečné komplikace jsou „píštěle“ (komunikace) např. mezi močovým měchýřem a pochvou, které pak vyžadují další operační výkon k úpravě stavu. Výjimečně nás technická obtížnost operace vede k otevření břišní dutiny a dokončení výkonu břišní cestou. Další možné komplikace mohou nastat i při podání narkózy. Tyto Vám vysvětlí den před operací lékař - anesteziolog.
 
Možné následky výkonu:

Odstranění dělohy vede k trvalé neplodnosti a neobjeví se již pravidelné měsíční krvácení. Odstranění dělohy nevede samo o sobě ke zvýšení tělesné hmotnosti, nebo změně v pocitu ženskosti. U žen v období plodnosti, kde by bylo provedeno kromě odstranění dělohy ještě i odstranění obou vejcovodů a vaječníků, je vhodná následná hormonální náhrada jejich funkce pomocí tablet, nebo náplastí. U nekomplikovaného výkonu se mohou objevit poruchy funkce trávicího ústrojí, špatný odchod větrů a stolice. Špatné hojení operační rány s opakovanými převazy a možné vytvoření keloidní, hypertrofické jizvy. Dále chronické poruchy vyprazdňování z důsledku pooperačních srůstů v dutině břišní. V některých případech je nutné tyto následky řešit reoperací.