Vítejte na stránkách

Péče o ženy v přechodu

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek


  

Přechod (klimakterium) je stav, kterým projde každá žena kolem 50. roku života, kdy končí plodné období spojené s postupným útlumem činnosti vaječníků. Může být však navozen i uměle a to po operacích vaječníku, nebo ozařování. Podstatou klimakteria je úbytek ženských pohlavních hormonů estrogenů a progetigenů. Chybějící estrogeny představují pro každou ženu nejen řadu nepříjemných pocitů, ale mohou představovat také  určitá rizika závažných onemocnění ve stáří. Problémy spojené s klimakteriem postihuje až 75 % žen. V dnešní době už žena nemusí toto období přetrpět, neboť existuje přístup, který vede k výraznému zlepšení života a k odstranění negativních vlivů klimakteria. Jedná se o hormonální léčbu, která je dnes na mnohem vyšší úrovni, než tomu bylo dříve.

 

 

Příznaky klimakteria
Časté příznaky Možné následky Pozdní důsledky
návaly horka a zvýšení pocení suchost až pálení v pochvě osteoporóza
poruchy spánku, bolesti hlavy bolestný intimní styk kardiovaskulární choroby
změny nálad, stavy úzkosti ztráta zájmu o sex  
bušení srdce či závratě záněty močových cest  
pokles libida (sexuální vzrušivosti) neschopnost udržet moč (inkontinence)  

Hormonální substituční terapie

Hormonální substituční terapie může být podávána ve formě tablet, gelů, kožních náplastí, podkožního implantátu, injekcí, nebo nosního spreje. Je to metoda založená na podávání preparátů obsahujících pouze estrogen, nebo estrogen s gestagenem ženám s deficitem ženských pohlavních hormonů. Dříve se používaly vyšší dávky hormonů, což mohlo mít některé nežádoucí účinky jako je napětí až bolestivost prsů. Dnes jsou dostupné přípravky s mnohem menší účinnou dávkou hormonů.

Co je to memopauza ?

Zpětně definovaná poslední menstruace v životě ženy po období 12 měsíců poslední menstruace.

Co je to primenopauza ?

Období 12 měsíců od memopauzy do senia.

Je hormonální terapie vhodná pro všechny ?

Hormonální léčba je vhodná pro většinu žen, která trpí klimakterickými příznaky. Je však nutné gynekologické vyšetření k vyloučení závažných onemocnění a rizik, které by mohly této léčbě bránit. Léčba vede k výraznému zlepšení kvality života a k odstranění negativních vlivů klimakteria. Hormonálním způsobem léčby se dodávají chybějící hormony, které odstraní akutní obtíže a mohou se uplatnit i v prevenci pozdních komplikacích.

Podle současných doporučení odborníků je nejpřínosnější časné nasazení hormonální léčby a používání nízkých dávek hormonů.

Kontraindikace hormonální substituční terapie

  • neléčená rakovina prsu
  • neléčený zhoubný nádor těla děložního
  • akutní zánět hlubokého žilního systému
  • akutní onemocnění jater
  • nediagnostikovatelné nepravidelné gynekologické krvácení

Co pro sebe můžete udělat sama ?

  • pravidelný pohyb (vhodně zvolený pohyb zlepšuje náladu, snižuje únavu, podporuje optimální tělesnou váhu a udržuje pevné kosti a svaly - choďte do schodů, dejte přednost pěší chůzi před dopravním prostředkem)
  • Racionální strava (strava s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny, ovoce, zelenina, celozrnné výrobky. nezapomínejte na vápník, který je v tomto období velice důležitý - mléčné výrobky, jogurty, tvrdé sýry, tvaroh)

Ke každému zdravému životnímu stylu patří omezení konzumace alkoholu, kávy a cukru. Toto životní období se také mnohem lépe zvládne bez cigaret .

Jaké mýty se mezi laiky tradují ?

  • Po hormonech se tloustne (Při dodržování zdravého životního stylu nedochází k výrazným výkyvům na váze. K samotnému zvyšování hmotnosti dochází spíše z důvodu celkového snížení tělesné aktivity a zpomalování metabolismu než užíváním hormonů.)
  • Memopauza je koncem sexuality (Memopauzou sexuální život nekončí, má-li žena potíže spojené s memopauzou jako je pokles libida, bolestivost při intimním styku a suché sliznice, pomůže jí hormonální léčba.)
  • Způsobuje hormonální substituční terapie rakovinu (U žen s hormonální léčbou, která nepřesahující užívání pěti let toto riziko nebylo prokázáno. Jako důležité rizikové faktory pro vznik karcinomu prsu se ukazují být obezita, kouření, zvýšená konzumace alkoholu či porod prvního dítěte ve vyšším věku.)