Vítejte na stránkách

Polypy

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek

 


Polypy

Polyp je slizniční výrůstek, který může vyrůstat ze sliznice dutiny děložní (endometrální polyp), nebo ze sliznice kanálku hrdla děložního (cervikální polyp). Oba typy polypů jsou ve své převážné většině nezhoubné, ale nikdy nelze vyloučit zhoubné bujení na jejich povrchu, proto se vždy odesílá na histologické vyšetření.

Polyp děložního hrdla - žena nemusí pociťovat žádné obtíže, může se však  projevit občasným slabým krvácením či výtokem. Při  vyšetření se jeví jako růžový útvar velikosti několik milimetrů nebo vyjímečně větší než l cm, který vystupuje ze zevní branky děložního hrdla. Polyp však může růst v kanálu děložního hrdla skrytě a bezpříznakově. spočívá v chirurgickém odstranění polypu pokud možno i s jeho stopkou nejčastěji při výkonu zvaném kyretáž .

 Polyp dutiny děložní -  nejčastěji se projevuje nepravidelným krvácením mimo menstruační cyklus, nemusí být však původcem žádných obtíží. Může způsobovat i sterilitu, neboť může v dutině děložní působit podobě jako nitroděložní tělísko. Podezření na polyp v dutině děložní může být při ultrazvukovém vyšetření. Polyp děložního hrdla je většinou odhalen při preventivní kontrole u Všeho gynekologa, často bývá jednou z příčin krvácení po pohlavním styku nebo výtoku. V dnešní době je nejlepším řešením operační vyšetření -hysteroskopie. Tento zákrok podezření na přítomnost obou typů polypů buď vyloučí, nebo se provede odstranění celého polypu. Při zákroku se zároveň odebírá vzorek  určený k histologickému vyšetření (cílená biopsie).

 

Drobné polypy není problém odstranit bez jakékoliv anestézie a zcela bez bolesti.

Větší polypy se odstraňují v celkové anestézii, pomocí tzv. resektoskopu ( silnějšího hysteroskopu se speciální bipolární kličkou).

 

TOPlist