Vítejte na stránkách

Vyšetření děložního čípku

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek


   Diagnostika přednádorových změn na děložním čípku

Jak se připravit na vyšetření děložního čípku?

 

Vyšetření má být plánováno na polovinu menstruačního cyklu (dva týdny po skončení poslední menstruace). Dva dny před vyšetřením je třeba vysadit intravaginální léčbu a noc před vyšetřením se zdržet pohlavního styku. Informace jsou čerpány z brožury Screening pro prevenci karcinomu děložního čípku vydané Národní referenční laboratoří pro papillomaviry.

Preventivní vyšetření zaměřené na prevenci rakoviny děložního čípku je v České republice založené na cytologickém (stěr z čípku a nátěr na sklíčko) a kolposkopickém vyšetření prováděném jednou ročně. Toto vyšetření je plně hrazeno pojišťovnou. Skutečnost, že v ČR je rutinně možno provádět i kolposkopii jako doplňující vyšetření k cytologii, by měla významnou měrou přispět ke zvýšení spolehlivosti preventivního vyšetření, protože spolehlivost samotné cytologie je nízká (koresponduje s obecnou zkušeností v ČR, že cytologické laboratoře vykazují až 42 % nerozpoznaných patologocikých nálezu!) . Potvrzuje to i studie, kde je uvedeno, že v období jednoho roku před stanovením bioptické diagnozy rakoviny děložního čípku prošlo preventivním vyšetřením 47 % pacientek a z toho 36% žen mělo hodnoceno cytologický stěr jako normální. Metodou, která může doplňovat cytologii a kolposkopické vyšetření, je testování na přítomnost vysoce rizikových (high risk, HR) HPV virů. Toto vyšetření je nákladné a je doporučováno ho použít hlavně u sporných a nejasných nálezů. Můj komentář: Bohužel jsme vydány na milost a nemilost lékařům v otázce HPV testů, pokud Vám lékař je ochoten udělat HPV test, tak je to pouze jeho dobrá vůle!! Nikde není přesně dáno, kdy má žena na tento test nárok. Základem preventivního vyšetření v západní Evropě je také klasická cytologie (= stěr a nátěr na sklíčko).< xml:namespace prefix = "o" />

Výsledky cytologie (stěrů)

Další postup, popř. léčba

ASCUS (atypické skvamózní buňky neznámého původu)

Opakovat stěry častěji (po 4-6 měsících), dokud nejsou alespoň dva výsledky testů normální nebo kolposkopie nebo HPV test

ASCH (atypické skvamózní buňky charakteristické pro HPV infekci)

Kolposkopie

CIN 1 (LGSIL, lehká dysplázie)

Kolposkopie, popř. biopsie, dle výsledku se pacientka většinou pouze sleduje, někdy však léčí chirurgickým zákrokem

CIN 2 (HGSIL, středně těžká dysplázie)

Kolposkopie, biopsie a chirurgický zákrok (je-li diagnóza potvrzena)

CIN 3 (HGSIL, těžká dysplázie)

Kolposkopie, biopsie a chirurgický zákrok (je-li diagnóza potvrzena)

Nejlepší prevencí proti karcinomu děložního čípku je pravidelná onkogynekologická prohlídka (prováděna 1 ročně). Navštěvujte proto svého gynekologa. Žen, které chodí na pravidelnou gynekologickou prohlídku je pouze jedna třetina, což zabraňuje včasnému rozpoznání zhoubného onemocnění.

Rrakovině děložního čípku se dá předejít očkováním , které se provádí u mladých žen a dívek, které ještě neměli pohlavní styk. Víte, že na očkování přispívá i zdravotní pojišťovna ?              

Vakcína na splátky.  Více najdete ZDE.

 

   Poznámky lékaře k diagnostice a léčbě prekanceróz děložního hrdla

99 % těžkých prekanceróz a karcinomů je asociováno s onkogenními - rizikovými typy humánních papilloavirů.

Řada infekcí je latentních, tj. nejsme je schopni kolposkopií ani cytologií odhalit.

Cytologie je základní screeningová metoda je však potřeba si uvědomit, že falešná negativita v screeningu se pohybuje od 15 do 35 % !

Kolposkopie není screeningová metoda, ale je důležitá diagnostická metoda, zcela však selhává při hodnocení lézí uvnitř děložního čípku.

Zjišťování HPV-testace (tzv. hybridizace HPV) není základní screeningová metoda, má však význam při rozhodování u hraničních nálezů.

 

Klíčem úspěchu screeningového programu je zajištění alespoň 80 % účast v kohortě 35 až 55 let.

Po záchytu abnormálního nálezu je třeba správně zvolit optimální management řešení - některé nálezy se pouze dispenzarizují, některé je vhodné biologicky verifikovat.

Metody ošetření

  • destrukční metody (tzv. EDC- "vypalování čípku" kryodestrukce, laserová vaporizace - jsou výkony, která nesplňují pravidla dobré klinické praxe
  • metody ablační - tzv. konizace děložního čípku

 Projekt VZP, ZPMV, OZP a ČPZP

Očkování proti karcinomu děložního hrdla

3. dávka zdarma

 

VZP

ZPMV

OZP

ČPZP

Věk    10 - 25 včetně   10 - 25 včetně          10 - 25 včetně   10 - 25 včetně
Zahájení akce      17. 5. 2010      1. 6. 2010             24. 5. 2010      1.6.2010
Certifikát      na pobočce     na pobočce             na pobočce  pobočka i web
Cena za 1. a 2. dávku         3.200,-        3.200,-                   3.200,-         3.200,-
Cena za 3. dávku         1.000,-        1.000,-                   1.000,-         1.000,-
Cena za aplikaci zvlášť           ano          ano

                    ano

          ano
Úhrada pacientkou   dle domluvys dr. dle domluvy s dr.

při 1. aplikaci uhradí všechny tři

  pouze u lékaře
         
internetové stránky pojišťovny     www.vzp.cz   www.zpmvcr.cz

            www.ozp.cz

   www.cnzp.cz

 

  • Náklady spojené s očkováním, které hradí pacientka lékaři jsou v obvyklé výši cca 200,- Kč a zahrnují poplatek i za aplikaci vakcíny. Hradí se společně s částkou za každou dávku očkovací látky.
  • Akce se týká pouze nově naočkovaných pacientek
  • Pro vakcinaci může být použita stávající zásoba vakcín lékaře, 3. vakcínu si lékař objedná na základě evidenčního listu za symbolickou cenu 1,10 Kč.
  • Evidenční list si při objednávce vyžádá distributor (JKT, Avenier, Distribuce CZ)

 


 Možnost ochrany pomocí na trh nově uváděné vakcinace GARDASIL 9

 - ČR je 3. zemí na světě, kde je možné preparát sehnat, je vhodným preparátem, který výrazně lépe ochrání před nádory análních oblastí, nádory krku a hlavy, ženy ochrání před nádory vulvy, vaginy, děložního čípku,  genitálními bradavicemi a u mužů je vhodnou ochranou před nádory penisu.

Dále je vhodnou ochranou před onemocněními souvisejícími s HPV virem. Vhodný u žen s hraničními cytologickými nálezy na čípku děložním (i pro starší ženy), u stavů po konisaci čípku děložního apod.

Harmonogram očkování je rozdělen ve 3 samostatných dávkách. Cena vakciny bude známa v nejbližších dnech.