Vítejte na stránkách

Záněty rodidel

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek


 Záněty rodidel - Vulvovaginitidy

Ženské pohlavní ústrojí je tvořeno vulvou a pochvou. Vulva zahrnuje velké a malé stydké pysky, klitoris, ústí močové trubice a ústí pochvy. Vagina je dutý svalový orgán, který ve své dolní části ústí do vulvy a v horní části obkružuje čípek děložní. Výše je uložena děloha, vejcovody a vaječníky. Jakákoliv část tohoto ústrojí může být postižena nějakou patologií, ale nejčastější patologický proces této soustavy je zánět. Nejčastěji se zánět vyskytuje na úrovni vulvy a pochvy, vzhledem k tomu, že tvoří vstupní partii do pohlavního ústrojí. Zánět vulvy se vulvitis, zánět pochvy se nazývá vaginitis (nebo colpitis). Nejčastěji zánět postihuje současně vulvu i vaginu, pak mluvíme o vulvovaginitidě, méně často je zánět izolován jen na vulvu nebo vaginu. Tyto záněty jsou nejčastějším problémem, se kterým se gynekolog může setkat ve své ambulanci.

Zánět se může projevovat následujícími způsoby:

  • pálením a svěděním vulvy a pochvy
  • výtokem
  • pálením a řezáním při močení
  • suchostí pochvy
  • bolestí při pohlavním styku 

 

Diagnostika : 

Přehled vulvovaginitid:

Trichomoniáza

Je definována jako přítomnost  prvoka  Trichomonas  vaginalis v pochvě

V léčbě se užívá metronidazol nebo ornidazol celkově. Jedná se o pohlavně přenosnou chorobu a je proto nutno léčit všechny sexuální partnery.


Aerobní vaginitis 

Dysmikrobie způsobena bakteriální nerovnováhou s přemnožením aerobních mikroorganismů. 

Není nutné léčit sexuálního partnera.


  Anaerobní vaginóza

Jde  o  dysmikrobii  charakterizovanou  přemnožením  anaerobních bakterií.

Průkaz  jednotlivé  bakterie  nemá  pro  dg. anaerobní  vaginózu  význam.

 


 Laktobacilóza

Je způsobena vláknitými typy laktobacila. Klinicky nelze odlišit od typické mykózy  (erytém pochvy a hrudkovitý fluor stejně jako u mykózy) 

V terapii se používají výplachy  roztokem jedlé sody, nebo antibiotika. Není nutné léčit sexuálního partnera.

 


Mykóza

Poševní mykóza je lékaři označována jako vulvovaginární kandidóza, protože je obvykle způsobena kvasinkovým mikroorganismem odborně nazývaným Candida albicans, houbou podobnou kvasinkám.Candida je většinou neškodným obyvatelem pochvy, úst a trávicího ústrojí. Velmi časté jsou smíšené infekce.

Téměř každá žena se alespoň jednou za život setkala s mykotickou infekcí. První příznaky, které mohou svědčit pro vaginární mikózu jsou svědění,nebo pálení na zevních genitáliích, suchá sliznice, bolest při pohlavním styku a bílý výtok podobný tvarohu, zapáchající jako extrakt z kvasnic. Některé z žen se setkávají s recidivou, neboť mykotické spóry jsou neustále přítomné ve vzduchu a snadno se uchytí v teplém a vlhkém prostředí. Při poklesu přirozené odolnosti, např. při stresu, během nemoci a jejím následném léčení antibiotiky, které narušují rovnováhu prostředí v organismu a kandida se pak rychle množí a má vhodné podmínky pro růst a tak vlákna houby, zvané hyfy, prorostou do výstelky pochvy a způsobují její narušení. Dále mykózám nahrává příznivá situace v těhotenství, při braní hormonální antikoncepce, kdy se zvyšuje  hladina estrogenu, nebo ve druhé fázi menstruačního cyklu. Je to dáno tím, že v uvedených případech klesá přirozená kyselost poševní sliznice a kandida tak má vhodné podmínky k bujení. V těžkých případech dochází ke zduření poševní sliznice a zvětšují se tříselné lymfatické uzliny. U mužů se mykóza projevuje červenými skvrnami na žaludu a penisu, bolestivostí a hromaděním bělavé hmoty pod předkožkou.

Protože je velké množství dalších gynekologických obtíží, které mají velice obdobné příznaky jako je bílý tvarohový výtok, přenechejte raději určení diagnózy vašemu lékaři, který vyšetřením určí jestli je příčinou obtíží kvasinka, nebo jiný mikroorganismus.

Jak léčit mykózu ?

U mykózy je nutná léčba obou partnerů a to současně, neboť mykotické spóry mohou přežívat i pod předkožkou a nemusí vyvolávat žádné potíže a časem pak mohou být přeneseny zpátky na partnerku. < xml:namespace prefix = "o" />

Mykóza se léčí vaginálními čípky nebo krémy, případně kapslemi, které se užívají ústy. Tento druhý způsob léčby je nejen pohodlnější, ale také účinnější. První způsob léčby (čípky, krémy) obvykle působí pouze na povrchu sliznice a nezasáhne kvasinky lokalizované v hlubších vrstvách tkáně.  Řada žen léčbu těmito přípravky velmi často přerušuje hned po vymizení příznaků, kdy ovšem zdaleka nejsou všechny mikroorganismy zlikvidovány. Pak dochází k častým recidivám.

Terapie: lokální léčba antimykotiky, u recidiv volíme dlouhodobý režim. Jako prevence recidiv velmi dobře slouží perorální podávání antimykotik v měsíčních intervalech po dobu 6 - 12 měsíců. Je indikováno použití přípravků s obsahem laktobacilů.

  • diagnostika v zrcadlech
  •  
  • stanovením pH
  • aminový test / rybí zápach po 10 % KOH
  • mikroskopické vyšetření
  • charakteristický je  řídký  zpěněný  výtok, ojediněle   svědění
  • Výtok bývá nažloutlý a páchnoucí (zápach se popisu je jako hnilobný)
  • našedlý výtok
  • positivní aminový test
  • vždy se důkladně osušte v intimních partiích po sprchování, koupeli, nebo plavání (vyměňte si mokré plavky, vlhké pracovní šaty, jak jen to bude možné
  • po stolici se vždy utírejte směrem od pochvy - odpředu dozadu
  • noste prodyšné bavlněné spodní prádlo, perte je v horké vodě a důkladně je máchejte (lékaři dokonce doporučují přežehlit kalhotky)
  • vyhýbejte se těsnému oblečení
  • neměly by se užívat přísady do koupelí ani poševní deodoranty nebo výplachy, protože ničí ochranné kyselé prostředí pochvy
  • odpočinek a vhodná strava
  • kompenzace diabetu u diabetiček