Vítejte na stránkách

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek

 

Je nutná terapie sexuálního partnera při výtoku ?

 • Terapie sexuálního partnera je vhodná pouze při takzvaném sexuálně přenosném onemocnění, jako je například: trichomoniáse, infekce chlamydiemi, kapavka, syfilis.
 • Terapie sexuálního partnera není nutná při „běžném“  bakteriálním, nebo plísňovém onemocnění, i když gynekolog upozorní, že například mastičková forma antimykotického prostředku je vhodná pro léčbu obou partnerů.

Jak je to s krvácením při Mireně ?

 • Po zavedení Mireny, dochází k oslabení intensity krvácení při menses- tzv. amenorrhoe (vynechání menstruačního krvácení) je obvyklé až po 3, spíše 6 měsících. Jsou však ženy, které slabě krvácí stále.

Kdy se dostavit ke gynekonologovi při zjištění positivity těhotenského testu ?

 • Při nedostavení se menzes v očekávaném termínu, je vhodné provedení těhotenského testu z ranní moče. Poté je možné po týdnu zobrazit těhotenství při ultrazvukovém vyšetření a to vaginální sondou. Pokud má však žena při nedostavení se menses v termínu obtíže jako bolesti v podbříšku, nepravidelné krvácení, apod., měla by gynekologa vyhledat okamžitě.

Kdy by měla být žena, která potratila, odeslána na specialisované pracoviště k dovyšetření ?

 • Podrobnější vyšetření (genetické, hormonální, zjištění trombofilní mutace, hysteroskopické vyšetření) je indikováno při tzv. habituálním potrácení - tj. po 3 a více neúspěšných těhotenstvích. Ve většině případech zahajuji toto vyšetření již po 2 neúspěšných pokusech.

Co je to Nuvaring ?

 • Nuvaring je pohodlný antikoncepční kroužek, který si žena v týdenních intervalech  pravidelně aplikuje  do vaginy. Je zachována vysoká antikoncepční spolehlivost při nízké dávce hormonů s výbornou kontrolou cyklu. Je to diskrétní a pohodlná metoda s nízkým výskytem nežádoucích účinků.

Do kdy je možné využít akce pojišťoven, ohledně úhrady 3. dávky vakcinace Cervarix ?

 • Akce je omezena do konce června tohoto roku.

Kam se má žena obrátit s problémy s udržením moče ?

 • Všeobecná gynekologická ambulance není místem specializované diagnostiky inkontinence, tj. neudržení moči, ale gynekolog jako lékař prvního kontaktu se může ujmout role diagnosticko-léčebné a připravit pacientku před definitivním stanovením na léčbu ve specializované poradně.
 • Gynekolog provede odebrání anamnestických údajů, zajistí vyšetření moče, následně zhodnotí Gaudenzův dotazník k upřesnění typu inkontinence, ev. mikční deník, provede vyšetření pánevního dna a možného poklesu, UZ vyšetření, zváží hormonální a farmakologickou léčbu, poučí pacientku o cvicích k posílení pánevního dna, vyloučí infekt močových cest.

Jak je to s krvácením  v postmenopause ?

 • Postmenopausální krvácení (krvácení po přechodu) by mělo být vyšetřeno vždy, protože u 10% pacientek může být krvácení projevem karcinomu těla děložního, nejčastějším případem krvácení , nebo špinění je atrofie.

Je možné ovlivnit antikoncepcí akné, snížení libida, nebo přírůstek hmotnosti ?

 • Léčebný efekt při akné a trudovitosti kůže má například Minerva, Chloe, Jeanine
 • K zabránění retenze tekutin - Yadine, Yasminelle
 • K příznivému ovlivnění libida - Belara, Loette, apod. 

Je nutné pravidelné vyšetření jaterních testů při užívání antikoncepce ?

 • Dnes se již vyšetření jaterních testů rutinně neprovádí, tak jako tomu bylo dříve. Jaterní testy se provádí pouze u pacientek s rizikovými faktory, onemocněním jater v anamnese, či u pacientek sledovaných v jaterní poradně.

Kdy je možné zaregistrování se u gynekologa - při 1. vyšetření ?

 • Od 15. roku věku ženy. U dívek mladších je problematika řešena dětským gynekologem (v regionu dr. Malá - Litoměřice , dr. Hrbková - Ústí nad Labem), v akutních případech v nemocničních zařízeních.

Jaké jsou výhody Mireny ?

 • Mirena je nitroděložní tělísko s levonorgestrelem, který se kontinuálně uvolňuje do dutiny děložní. Výhodná je spolehlivost po dobu 5 let, dosažení minimálního krvácení až amenorrhoe-chrání před stavem i mimoděložního krvácení a snižuje riziko zánětu. Je velmi vhodnou antikoncepcí pro ženy, které nesmí užívat tabletové preparáty antikoncepce, u žen s vyšším rizikem krevní sraženiny, nebo u žen s krvácivými stavy. Vyjmou jej lze po dohodě na přání pacientky.

Jaká je možná ochrana před otěhotněním kojících matek ?

 • V tomto případě používáme preparáty, které neobsahují estrogen. Je to například Cerazette, Azalie, nebo nitroděložní tělisko.

Jak je to s měřením bazálních teplot v diagnostice sterility ?

 • Dnes je toto vyšetření považováno za zastaralé (neaktuální). Stanovení přesné informace hladiny progesteronu nám dnes poskytuje ultrazvuková folikulometrie, která stanoví i přibližný den ovulace.

Vadí přítomnost varixů pro předepsání antikoncepce ?

 • Pouhá přítomnost varixů není kontraindikací antikoncepce.

Je možné provést jiné vyšetření než doposud povinný screening - tzv. triple test v 16. týdnu těhotenství ?

 • Ano, je možné doporučit vyšetření těhotenských proteinů mezi 10. a 11. týdnem těhotenství, které s provedeným UZ vyšetřením ve 13. týdnu tvoří integrovaný screening.

Jak je to s bezpečnostními pásy v automobilu u těhotných žen ?

 • Bezpečnostní pásy chrání jak matku, tak i plod. Za vhodné jsou považovány tříbodové bezpečnostní pásy. Spodní pás pod dělohou, ramenní pás mezi prsy a nad vrcholem těhotné ženy.

                                                    

Co je to Qlaira ?

 • Qlaira je první přípravek kombinované hormonální antikoncepce s přirozeným estradiolem.

Jak zastavit menstruaci ?

 • Menstruaci lze zastavit pomocí preparátu Orgametril, nebo Norethisteron (pouze na recept), nebo lze použít i kontinuální režim podáváním antikoncepce.

Neměla bych vysadit antikoncepci při dlouhodobém užívání ?

 • Jedná se o starou pověru s téměř nevyvratitelnými kořeny. Takzvané „čištění“ je dávno považováno za neodůvodněné. Pokud již první cyklus po vysazení nabízí ovulaci, je hormonálně dostatečný k početí.

„Kvůli TOMU (antikoncepci) jsem přibrala !“ 

 • Pilulka bývá první na řadě, když je potřeba zvýšení váhy na něco svést. Váha je otázkou životního stylu, nikoliv užívání antikoncepce.

Zapomenutá antikoncepční pilulka

 • Pilulky by měly být užívány pokud možno vždy ve stejnou denní dobu, tj. v rozmezí několika hodin. Při delším odstupu od obvyklé doby užívání se doporučuje:

                                    - při odstupu pod 12 hodin lze vzít zapomenutou pilulku a dále pokračovat, jako by k odsunu

                       užití nedošlo

                     - při odstupu nad 12 hodin vzít pilulku, která připadala na daný den a ostatní zapomenuté

                       znehodnotit. Další postup pak závisí na tom, kolik pilulek zbylo v balení po této poslední užité

                       pilulce. V každém případě je třeba v následujících sedmi dnech užívat jinou spolehlivou

                       metodu antikoncepce :

                                                          - zbývá-li 7 a více tablet v balení, doužívá se balení a další balení se

                                                            začne užívat po pauze obvyklé pro daný preparát (4-7 dnů)

                                                          - zbývá-li pod 7 tablet v balení, doužívá se balení a  další balení se

                                                            začne bez obvyklé pauzy

 

 •  

   

   

  TOPlist