Vítejte na stránkách

Hysteroskopie s abrazí

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek

 


 

Hysteroskopie s abrazí

 

Tento operační výkon se provádí pro zjištění možných příčin při nepravidelnostech v menstruačního cyklu a k vyjasnění netypických děložních krvácení. Dalšími důvody jsou neplodnost  (z důvodů srůstů, nebo myomů), podezření na zhoubný nádor dělohy (karcinom) nebo na nezhoubný nádor dělohy (myom). 

Podstatou hysteroskopie je prohlédnutí dutiny děložní speciální optikou - hysteroskopem, který se skládá z miniaturních nástrojů, videokamery, obrazovky a zviditelňujícího média. Miniaturní nástroje a miniaturní kamera se do děložní dutiny zavádějí pochvou a děložním čípkem. Aby lékař na obrazovce mohl sledovat přenesený obraz z dutiny děložní, je třeba vyšetřovaný prostor nejdříve zviditelnit. K tomuto účelu se používá speciální vodní roztok. Při zákroku se  případně provádí i odběr kousků tkáně, nebo vyšetření některých změn v dutině děložní. Při abrazi se odstraňuje sliznice z hrdla a těla děložní kyretou. Vše je provedeno v celkové narkóze, po důkladné dezinfekci rodidel. Operace tak umožní mikroskopické vyšetření odebrané tkáně a posouzení jejich změn, poté se stanoví odpovídající léčba. Vytvoření nové děložní sliznice trvá obvykle 14 dní a bývá spojeno se zakrvavělým výtokem.

Rehabilitace závisí na délce i rozsahu operace a zdravotním stavu pacientky. Práce střev je obnovena podstatně dříve než po klasické operaci. První, druhý nebo třetí pooperační den (dle rozsahu operace a stavu pacientky) je možné propuštění do domácí péče. Pracovní neschopnost trvá cca 1 - 2 týdny. S pohlavním stykem doporučujeme vyčkat až ustane krvavý výtok, který trvá přibližně 14 dní, než se vytvoří nová sliznice.

TOPlist